מה זה מנוע בראשלס – Brushless? (מנוע ללא פחמים)

בשנים האחרונות הטכנולוגיה הלוהטת ביותר בתחום היא מנועי בראשלס (brushless) – מנועים ללא פחמים. בעוד הטכנולוגיה אינה חדשה לכלים והיא איתנו משנות ה60, היא זוכה לפרסום ולשיווק בצורה המאסיבית ביותר בתור מוצרי הדגל אצל המותגים הגדולים ביותר בשוק.

יצרנים טוענים כי כלי עבודה עם מנוע BRUSHLESS מוסיפים כוח, עמידות וכי הם חכמים יותר מהכלי הממוצע. אז מה בדיוק הטכנולוגיה מאחורי המנועים חדשים האלה?

איך מנוע עם פחמים עובד?

מנוע עם פחמים מסורתי מורכב מארבעה חלקים בסיסיים: פחמים, טבעת של מגנטים, עוגן, ומחלף זרם (קומוטטור). המגנטים והפחמים מקובעים בעוד העוגן והקומוטטור מסתובבים יחדיו סביב המנוע בתוך המגנטים

כאשר המנוע מקבל כוח, הוא מתחיל לקבל אותו דרך הסוללה ואז מגיע לפחמים, לתוך הקומוטטור. לאחר מכן, הקומוטטור מעביר את המתח אל העוגן,המורכב מליפופי נחושת. הליפופים מתמגנטים ע"י הזרם ונדחפים כנגד טבעת המגנטים המקיפה אותו, שמכריחים את העוגן להסתובב. הסיבוב לא מפסיק עד שהסוללה מתרוקנת או שהמשתמש עוצר את העבודה.

איך מנועים ללא פחמים עובדים?

מנוע ללא פחמים / מנוע BRUSHLESS בנוי ללא הפחמים ומבלי הקומוטטור ומיקומם של המגנטים והליפופים הוא הפוך: המגנטים נמצאים על המנוע, והליפופי נחושת שנמצאים בדרך כלל על העוגן הם מסביב המנוע. במקום פחמים וקומוטטור יש מעגל אלקטרוני מודפס שמעביר את הזרם לליפופי הנחושת.

מכיוון שהאלקטרוניקה מתקשרת ישירות מתאפשרות תכונות נוספות – ולכן החברות משווקות כלים "חכמים" יותר. לדוגמה, אם אתה משתמש עם מברגה ללא פחמים להבריג ברגים לתוך קלקר, זה יהיה יותר קל למנוע להרגיש את חוסר ההתנגדות (לעומת מנוע עם פחמים). הכלי ישתמש במעט האנרגיה הנדרשת בלבד.

אם לדוגמה מבריגים בורג 3 אינץ' לתוך עץ מהגוני, הכלי יתאים את עצמו למשימה הזאת. לעומת זאת,מנוע עם פחמים תמיד יעבוד בצורה המהירה ביותר תוך כדי שימוש .

בנוסף, מנועי brushless יכולים להיות חזקים יותר בכללי מכיוון שליפופי הנחושת נמצאים מחוץ לתצורת המנוע, כך יש יותר מקום בכדי להפוך אותם לגדולים יותר, בנוסף למנועי ברשלס אין חיכוך במנוע ואין נפילות מתח בעת שהפחמים מייצרים במהל הסיבוב כנגד הקומוטטור.

מאמרים נוספים